02188272631   09381006098  
تعداد بازدید : 98
8/8/2023

بسمه تعالی

کلیاتی پیرامون بازار NASDAQ

ترجمه و تحقیق از : غلامعلی میرزایی

 

کلیات

NASDAQ  بزرگترین بازار الکترونیکی اوراق بهادار در ایالات متحده است . حدود 3200 شرکت عضو آن است ، تقریباً هر روز سهام آنها مورد معامله قرار می گیرد . N1 در واقع بازاری است برای معامله سهام شرکت های با صنایع گوناگون همچون تکنولوژی ، ارتباطات ، خدمات مالی ، حمل و نقل ، مطبوعات و ... .

N ، بازار اولیه برای معامله سهام پذیرفته شده می باشد . تمام شرکت های عضو N ، به NASDAQ Market Intelligence Desk دسترسی داشته که به مقامات بالای اجرایی اطلاعات فوری در خصوص بازار و شرکت ها داده می شود . شرکت های عضو N  ، به محصولات جدید و اطلاعاتی که موجب شفافیت در بازار شده و ریسک را کاهش می دهد ، دسترسی دارند .

تالار معاملات N ، محل استقرار فیزیکی بازار سهام N می باشد . این تالار در شهر نیویورک واقع شده است . دیوار بیرونی برج استوانه ای شکل هفت طبقه ، یک صفحه نمایشگر الکترونیکی است که قیمت سهام ، اخبار بازار سرمایه و آگهی های بازرگانی را به نمایش می گذارد .

در تالار داخلی N ، یک استودیو تلویزیون قرار دارد . یکی از دیوارهای پرتوافکن ، شرایط بازار را فوراً گزارش کرده و اطلاعات فوری مناسبی در اختیار مطبوعات و شبکه ها ی تلویزیونی قرار می دهد .

N ، اخیراً مجوز خود را از SEC برای تبدیل به بورس اوراق بهادار اخذ کرده است . این تغییر قانونی موجب تغییر در روش فعالیت بازار خواهد بود . ساختار جدید N ، برمبنای تمام اتوماتیک و رقابت  وسیعی بین بازارگردانان متعدد و شبکه ارتباطی الکترونیک ( Electronic Communications Network ) طراحی شده است که منافع واحدی را ایجاد می کند که در دیگر ساختارها وجود نداشت . یکی از تغییرات عمده این است که دست اندرکاران بازار ، معاملات انجام شده در N را از طریق سیستمهایی که متمایز از دیگر سیستم ها ست ، می توانند مشاهده کنند . این معاملات بر پایه داده های آماری مربوط به بازار تقسیم بندی می شوند .

 

SEC1

در سال 1934 به منظور اصلاح مسائل و مشکلات موجود در صنعت اوراق بهادار که منجر به بحران 1929 شده بود ، تأسیس شد . قبل از آن ، هیچ سازمان خود انتظام مرکزی ، مسئول اجرای قوانین اوراق بهادار نبود . امروزه SEC مسئول اجرای قوانین گسترده و مختلف او راق بهادار بوده وتضمین می دهد که تمام دست اندرکاران بازار طبق قوانین و مقررات عمل کنند .

 SECیک نهاد خود انتظام و شبه قضایی و مستقل است . پنج عضو هیأت مدیره داشته که هر کدام برای مدت 5 سال انتخاب می شوند . به منظور کاهش حداکثری گرایشات سیاسی ، بیش از 3 عضو هیأت نمی توانند از یک حزب سیاسی باشند .

 

 

NASD2 و رابطه آن با NASDAQ

NASD  یک نهاد غیر دولتی خود انتظام است که بر فروش اوراق بهادار و اعطای مجوز کارگزاری به اشخاص حقیقی یا حقوقی نظارت می کند . Nasd اختیار اخراج عضو مقصر را از بورس نداشته و نمی تواند علیه عضو ، اقامه دعوا کند ، بلکه نهایتاً می تواند گزارش آن را به  SECارائه دهد . به طورکلی Nasd  بر بیش از 5 هزار شرکت بورسی نظارت دارد .

N، به طور کامل قادراست مالکیت خود را از ناظر خود ( Nasd ) جدا و متمایز کند . این امر به سلامت بازار و تقویت اعتماد سرمایه گذاران از طریق این تفکر که تعارض منافع بین بازار ( اجرایی ) و ناظر خود بوجود نمی آید ، کمک می کند . این امر هم چنین یکی از گام هایی است که به انتقال N به یک شرکت سهامی عام کمک می نماید . به منظور معامله در سیستم های N ، دست اندرکاران بازار باید به عضویت Nدرآیند . در حال حاضر ، Nasd کلیه معاملات N را کنترل می کند . Nasd  مالک N بود . در سال 2000 Nasd تصمیم به فروش N گرفت تا بتواند به تنهایی به مأموریت اصلی خود یعنی حمایت از سرمایه گذار و حفظ اعتبار بازار ، رسیدگی کرده و متمرکز گردد .

در همین راستا ، Nasd اختیارات زیر را به N تفویض کرد :

1.  اجرایی کردن بازار و راه اندازی سیستم اتوماتیک پشتیبان بازار و دیگر سیستمها یا بازارها

2.  فراهم کردن شالوده شبکه مخابراتی قابل دسترسی برای دست اندرکاران بازار جهت اطلاع از قیمت ها ، دستورها ، گزارشات ، معاملات و مقایسه معاملات

3.  توسعه قوانین اصلاحی برای انتشار اطلاعات مربوط به قیمت ها و معاملات اوراق بهادار قابل معامله در N

4.  اتخاذ و گسترش مقررات ، تفاسیر ، سیاست ها و روش ها و اتخاذ روش هایی برای حفظ اعتبار ، عدالت ، کارایی و رقابت پذیری بازار Nو دیگر بازارهابی که تحت نظارت N می باشند .

5.  اقدام به عنوان یک عامل اطلاعات اوراق بهادار برای اخذ اطلاعات پیرامون قیمت ها و معاملات مرتبط با بازار N و دیگر بازارهای زیر مجموعه آن

6.  توسعه ، اتخاذ و اجرای دستورات حاکم بر استانداردهای پذیرش برای سهام قابل معامله در N و ناشران آن اوراق

7.  طراحی معیارهایی برای شرکت در بازار N و دیگر بازارها یا سیستم های تحت مدیریت خود

8.  تصمیم گیری در خصوص کارمزد ثبت ناشران و کارمزد ارائه خدمات به آنان

9.  برقراری و تصمیم گیری درخصوص بودجه سالانه و برنامه تجاری N

10. تصمیم گیری در خصوص تخصیص منابع N

11. مدیریت روابط خارجی در خصوص موضوعات مرتبط با معاملات و اقدامات اجرایی بازار N ، دیگر بازارهای زیر نظر N و سیستم های تحت نظارت N ، با کنگره ، SEC ، دیگر سازمان های خود انتظام ، گروه های تجاری و عموم مردم .

12. تمام اقداماتی که توسط N در خصوص اختیارات تفویضی انجام خواهد شد ، باید مشروط به تجدیدنظر ، تصویب یا ردّ آنها توسط هیأت مدیره Nasd بر طبق رویه های قانونی آن هیأت باشد .

 

مقررات حاکم بر NASDAQ

1.  مبنای اصلی قانون N ، قانون بورس و اوراق بهادار مصوب 11934 می باشد .  این قانون که حدود 259 صفحه متن اصلی می باشد ، بر بورس اوراق بهادار و بازارهای فرار بورس حاکم است .

 اهم موضوعات کلیدی این قانون عبارت است از :

SEC، تفویض اختیارات SEC ، معاملات سهام در بورس های ثبت نشده نزد SEC ، مجوز به بورس های ملی از طریق SEC ، معاملات آتی ، محدودیت های استقراض اعضاء ، کارگزاران ، معامله گران ، ممنوعیت دست کاری قیمت ها ، مقررات مربوط به استفاده از ابزارهای تقلبی و دروغین ، مقررات بازرسی و حسابرسی ، معاملات اعضای بورس ها ، کارگزاران و معامله گران ، مقررات الزامی برای ثبت اوراق بهادار ، گزارش های دوره ای ، نمایندگی ، مقررات کارگزاران و معامله گران ، انجمن های اوراق بهادار ثبت شده ( کارگزاران ، معامله گران ) کارگزاران ، معامله گران دولتی ، حساب ها ، مدارک و آزمون های بورسها، اعضاء و ... ، سیستم ملی برای تسویه معاملات و پایاپای ، سیستم های قیمت گذاری برای سهام کم ارزش ، ضمانت اجرای صورتحساب های دروغین ، ثبت و مسئولیت های سازمان های خود انتظام ، مسئولیت معاونین در جرایم ، بازرسی (بازجویی )، بازداشت و تعقیب مجرمان ، مجازات های مدنی برای معاملات متکی بر اطلاعات نهانی ، دسترسی عموم بر اطلاعات ، تجدید نظر دادگاه و مقررات مربوطه ، نمایندگی های غیر مجاز ، دادگاه ذیصلاح ، اعتبار قراردادها ، بورس های خارجی اوراق بهادار ، ممنوعیت معاملات خارجی برای ناشران ، کارمزدهای معاملات و مجازات ها .

2.  قانون دوم ، قانون اوراق بهادار مصوب 1933 1

این قانون به منظور شفاف سازی عادلانه و کامل شرایط اوراق بهاداری که مورد معامله واقع می شود ، وضع شده است .  اهم موضوعات آن عبارت است از :

مقررات ثبت و پذیرش سهام و امضای بیانیه ثبت ، حق الثبت ، اطلاعات مورد نیاز دربیانیه ثبت ، شرایط توقف ثبت ، اطلاعات مورد نیاز در خلاصه آگهی ، مسئولیت مدنی در قبال بیانیه ثبت اشتباه و غلط ، مسئولیت انفرادی و تضامنی مدیران ، معاملات متقلبانه و کلاهبرداری ، اختیارات ویژه SEC .

در رابطه با شرکت های متقاضی عضویت در N ، یک فرم 25 صفحه ای است که اهم مطالب موجود در آن عبارت است از :

اطلاعات پیرامون شرکت ( نام ، آدرس و ... ) ، موضوع شرکت ، موضوعات مربوط به شرکت تأمین سرمایه یا بازار گردانان شرکت ، اطلاعاتی پیرامون سهام شرکت ( قیمت ، تاریخ انقضای مجوز ، سهام و ثیقه و ...) ، هیأت مدیره شرکت و اوصاف آنان ، گزارشات حقوق و دعاوی شرکت ، کمیته های زیر مجموعه شرکت، موافقت نامه پذیرش و قرارداد فی مابین N و شرکت و تعهدات شرکت و اختیارات N و برعکس .

-       علاوه بر قوانین مذکور ، آیین نامه هایی نیز در خصوص ریز جزئیات موضوعات مربوطه وجود داردکه صرف عناوین آن آیین نامه ها عبارت است از:

-       مقررات عمومی ، مقررات عضویت و ثبت ، مقررات راهبردی و تنظیم بازار ، مسئولیت اشخاص وابسته به عضو ، کارکنان و ... ، مقررات مربوط به بازار (بازار N و دیگر بازارها و سیستم های زیرمجموعه N و شرایط عضویت ، ارائه خدمات و امکانات ) ، مقررات شکلی همچون بازرسی ها ، مجازات ها ، داوری و میانجیگری و رویه ها .

3.  آیین نامه اجرایی بازار N :

موضوعات تفصیلی این آیین نامه در پایان بحث خواهد آمد .

-         سیستم معاملات N

سیستم معاملات N ، موتور بازار است . پایگاه معاملات N ، به عنوان مرکز ثقل بازار ، یک سیستم کامل یکپارچه نمایش ، اجرا و گزارش معاملات برای سهام حدود 6700 شرکت عضو N ، Amex | Nyse است .

 

-         داده های تولیدات N ( مرکز اطلاع رسانی بازار )

این مرکز متعهد است برای سرمایه گذاران ،پرتفوگردانان و کارگزار ، معامله گران و نمایندگان ثبت شده ، آخرین اطلاعات بازار را به بهترین کیفیت فراهم کند . این مرکز ابزارهایی هستند که به شفافیت غیرموازی بازار کمک کرده و به کاربران امکان می دهد تا در خصوص تصمیم بر معامله بهتر ، اطلاعات ضروری را داشته باشند .

بخش اصلی این مرکز به کاربران امکان دسترسی به اطلاعات سفارش های خرید و فروش ، با نام یا بی نام ، قیمت ها از تمام سهام بازار N را فراهم می کند .

 

-         کمیته کیفیت بازار QOMC

این کمیته منصوب هیأت مدیره N بوده و وظیفه ارائه مشاوره و راهنمایی به هیأت مدیره N ، در رابطه با بیطرفی ، اعتبار و کارآیی و رقابت پذیری ، اطلاعات ، بررسی سفارش ها ، مکانیزم های اجرایی بازار N و دیگر بازارها و سیستم های زیر مجموعه N، از رویکرد سهامداران ( چه حقیقی یا حقوقی ) را بر عهده دارد .

 

-         قلمرو فعالیت های NASDAQ

1.    معامله سهام شرکت های پذیرفته شده در N

2.    معامله سهام شرکت های عضوAmex | Nyse ودیگربورس های منطقه ای.

معامله بر روی سهام N  ، هم در بازار N امکانپذیر است و هم در دیگر بورسها مثل نیویورک ، آمریکا و دیگر بورس های منطقه ای .

 

-         آیین نامه اجرایی

-         مجمع عمومی عادی سهامداران

کاندیداهای هیأت مدیره N باید در این جلسه شرکت کرده و پیشنهادات تجاری سهامداران نیز در این نشست ارائه می شود . انتخاب اعضای هیأت مدیره در این جلسه نیز امکانپذیر است .

 

-            هیأت مدیره

اموال و دارایی ، تجارت و امور مربوط به N با مدیریت هیأت مدیره اداره می گردد. هیأت مدیره می تواند وظایف خود را به کمیته های تخصصی یا برخی پرسنل تفویض کند .

هیأت مدیره در خصوص تعداد سهام قابل انتشار ، مبلغ قابل پرداخت ، مهلت پرداخت ، معاوضه آن ، محدودیت های انتشار و تعداد حق رای سهامداران تصمیم گیری می کند .

اعضای هیأت مدیره به سه دسته تقسیم می شوند :

طبقه اول : مدیرانی که تا زمان اولین مجمع عمومی عادی سالانه سهامداران مدیریت خواهند کرد .

طبقه دوم : مدیرانی که تا زمان دومین مجمع عمومی عادی سالانه سهامداران مدیریت خواهند کرد .

طبقه سوم : مدیرانی که تا تشکیل سومین مجمع عمومی عادی سالانه سهامداران مدیریت می کنند .

هیأت مدیره می تواند آیین نامه اجرایی N را تغییر داده ، یا اصلاح و عوض نماید.

تعداد اعضای هیأت مدیره طبق نظر هیأت مدیره N است . ایجاد هرگونه پست اضافی باید با قانون ( Restated Certificate of Incorporation ) مطابق باشد .

 

-            هدف تشکیل N

ساماندهی شرکت ها طبق قانون شرکت های سهامی ایالت Delaware و تقویت بازار سرمایه به استناد مبانی قانونی و مصوبات SEC

تعداد سهام دارای مجوز انتشار ، 330 میلیون ، شامل 30 میلیون سهام ممتاز و 300 میلیون سهام عادی .

سهام ممتاز به کرات منتشر می شود .

-            مدت فعالیت N نامحدود است .

-            اعضای N

اشخاص ذیل واجد شرایط عضویت در N می باشند :

الف) هرکارگزاریا معامله گر رسمی ثبت شده (به جزآنهایی که سلب شرایط شده اند.)

ب) هر شخص دیگر می تواند به عنوان شخص وابسته(associated person )به عضو N باشد . ( به جز افراد غیر ذیصلاح )

ج) هر دست اندرکار بازار ، شرکت ها و ...

شخص وابسته : ( شریک ، مأمور یا مدیر عضو N که تحت نظارت عضو بوده یا ناظر آن یا مستخدم آن باشد . پرسنل دفتری و منشی شخص وابسته شناخته نمی شوند.)

-            عضو باید به تعهدات خود همچون بدهی ، مالیات و... در موعدی که NASDAQ تعیین می کند ، عمل می نماید .

هر عضو یا شخص وابسته به آن باید از اطلاعات مربوط به تعهدات خود آگاهی داشته باشد .

-            هیأت مدیره N ، نیاز نیست که سهامدار N باشند . حداقل دو نفر از اعضای هیأت مدیره باید از میان نمایندگان ناشران انتخاب گردند .

-            مدیران هر ساله در نشست مجمع عمومی عادی سالانه یا نشست ویژه ای برای همین منظور انتخاب می گردند .

-            کاندیداهای عضویت هیأت مدیره باید اسامی خود را به رئیس هیأت مدیره ، مدیر عامل یا دبیر هیأت اعلام کند .

 

 

عزل

اعضای هیأت مدیره با 3/2 آرای ( 66% )مجمع عمومی سهامداران NASDAQ بر کنار می شوند  .

 

جایگزین

در صورت فوت ، عدم توانایی ، سلب شرایط ، عزل یا استعفای عضو هیأت ، کمیته ثبت نام یک نفر را نامزد کرده و هیأت مدیره باید با آرای اکثریت انتخاب کند .

در صورتی که سمت بلاتصدی کمتر از 6 ماه باشد ، نیاز به عضو جانشین نیست .

 

حد نصاب آرا

در تمام موارد تصمیم گیری هیأت ، ملاک اکثریت آرا می باشد . در صورت عدم احراز حد نصاب ، اکثریت مدیران حاضر ، می توانند جلسه را تا تشکیل حد نصاب به تعویق بیاندازند.

 

مقررات و آیین نامه ها

هیأت مدیره می تواند برای مدیریت بازار به قوانین و مقرراتی که مخالف با مقررات Nasd و آیین نامه اجرایی Nasd نباشد استناد کند .

 

جلسات

هیأت مدیره برای اهداف سازمان ، انتخاب مدیران و معاملات تجاری جلسه سالانه برگزار می کند . جلسات معمولی هیأت باید در مکان و زمان مشخص ، به طور مرتب تشکیل شد .

مدیران و اعضای هر کمیته تخصصی منصوب هیأت مدیره ، می تواند در جلسه مربوط به آن کمیته ، از طریق اتاق کنفرانس یا دیگر وسایل ارتباطی به نحوی که همگی شرکت کنندگان یکدیگر را مشاهده کرده ، شرکت کنند .

 

کمیته ( ادارات )

هیأت مدیره می تواند ، کمیته یا کمیته های تخصصی تصویب کند . سمت های بلاتصدی کمیته ها توسط هیأت مدیره تکمیل می شود . هیأت مدیره می تواند برخی از وظایف خود را به کمیته ها تفویض کند . کمیته ها ( ادارات ) عبارتند از : کمیته اجرایی ، کمیته امور مالی، کمیته مدیریت خسارت ، کمیته بازرسی ، کمیته ثبت نام .

 

شورای پذیرش و تجدیدنظر

هیأت می تواند یک شورای پذیرش ناشران و تجدید نظر را منصوب کند .

هیأت مدیره می تواند اختیارات راجع به پذیرش ناشران را طبق قانون تفویض اختیار(Delegation plan ) به این شورا تفویض نماید .

اعضای این شورا نباید کمتراز 8 و بیش از 18 عضو باشد . رئیس شورا از بین اعضای انتخاب می گردد .

استعفای اعضا باید به هیأت مدیره ارائه شود .

عزل اعضای شورا ، در صورت عدم اجرای تقصیر ، سهل انگاری یا ناتوانی در اجرای وظایف با اکثریت آرای هیأت صورت می گیرد .

 

کمیته مدیریت خسارت

خسارت اعضای هیأت ، شورا و کمیته ها در ارتباط با حرفه خود ، در صورتی که معقول باشد توسط این کمیته پرداخت می گردد .

-            مدیران و کارکنان

-            هیأت مدیره باید مدیران عالی رتبه NASDAQ همچون مدیر عامل ، معاون اجرایی ، دبیر و خزانه دار و دیگر مدیر های مورد نیاز را برگزیند .

-            نزدک می تواند علاوه بر مدیران ، ادارات فرعی ، نمایندگی ، کارکنانی نیز داشته باشد . نظارت بر اینها بر عهده مدیران عالی رتبه است مگر اینکه هیأت مدیره آنرا در حیطه وظایف خود بداند .

 

تضمین

NASDAQ برای اطمینان خاطر خود ، از مدیران ، نمایندگی ها و کارکنان ، و ثیقه اخذ      می کند.

 

سهام سرمایه Capital Stock

-            تعداد سهام سهامدار در NASDAQ باید مورد گواهی هیأت مدیره قرار بگیرد .

 

 

دفتر امور سهام

-            تمام گواهی های خرید صادره از NASDAQ باید توسط دبیر یا دو کارمند دیگر بایگانی گردد . این مدارک باید حاوی نامه و آدرس شخصی ، تعداد سهام ، تاریخ اعطای گواهی یا تاریخ لغو گواهی باشد .

 

سال مالی

سال مالی NASDAQ از اولین روز ماه ژوئن هر سال یا هر ماه دیگر با تصویب هیأت مدیره خواهد بود .

 

اجرای قراردادها

تمام چک ها ، برات ها ، مکاتبات ، یا دیگر تعهدات یا دیگر دستورهای پرداخت پول باید به نام NASDAQ توسط یک مدیر یا مدیرانی باشد که هیأت مدیره مشخص می کند .

 

 

 

اصلاح آیین نامه یا تغییر آن

-            اصلاح این آیین نامه در مجمع عمومی سهامداران با اکثریت 66% آرای امکانپذیر است .

-            تا جایی که اساسنامه( (Restated Certificate of incorporation اجازه می دهد، هیأت مدیره نیز می تواند این آیین نامه را اصلاح کرده یا تغییر دهد .

 

سخت افزار / نرم افزار

-            امکانات ذیل حداقل موارد ضروری برای شرکت هایی است که خواهان دسترسی به سایت های N می باشند .

 

ایستگاه کاری جدید نزدک

-            نصب نرم افزار Xp  Window 2000

-            Mac ( Apple ) os و Unix قابل حمایت نیستند با وجود این نسخه جستجوگر اینترنت نیاز است .

-            برای امنیت بیشتر ، پیشنهاد ، این است که از نسخه نرم افزاری جستجو گر اینترنت که استاندارد رمزگذاری نیز دارد ، استفاده شود .

 

 

 

 

مقایسه NASDAQ با OTCBB

-            OTCBB یک سیستم معامله الکترونیکی منظم است که Nasd آن را پیشنهاد کرده و اطلاعاتی در خصوص قیمت فوری سهم ، آخرین قیمت معامله و حجم معاملات را در Otc  اعلام می کند .

-            شرکت های پذیرفته شده در آن ملزم به ارائه اطلاعات جاری مالی به SEC می باشند . مقرراتی که در خصوص ثبت و پذیرش شرکت ها آنطور که در NASDAQ و Nyse برای شروع به معامله وجود دارد ، در OTCBB نیست . شرکت های عضو OTCBB عضو NASDAQ نیستند زیرا سهام آنها آنقدر قوی و با ارزش نیست و بسیار ریسک پذیر می باشند . در نتیجه سهام اندکی از آنها توانایی ارتقاء و ورود به NASDAQ را دارند ،همچنین شرایط و ضوابط ثبت و پذیرش را حائز نیستند .

NASDAQ هیچ ارتباط شغلی با ناشرانی که در OTCBB پذیرفته شده اند ندارد . این شرکت ها مشمول مقررات گزارش دهی NASDAQ نمی باشند ، ولی باید گزارش دوره ای برای SEC ارسال کنند .

در OTCBB از ناشران بابت قیمت گذاری وجهی دریافت نمیشود .

مقررات Nasd به بازارگردانان اجازه دریافت حق الزحمه در عوض قیمت گذاری سهام ناشران در OTCBB یا هر سیستم مشابه دیگر نمی دهد .

تمام مشترکین ایستگاه های کاری NASDAQ ( شرکت های کارگزاری و بازارگردانان ) به سیستم اطلاعات OTCBB بدون پرداخت هزینه دسترسی دارند .1 N ، علامت اختصاری NASDAQ است .

1. Securities and Exchange Commission

2. National Association of   Securities Dealers .

1. Securities and Exchange Act | 1934

سیستم انبارداری آنلاین سامانه انبارداری سیستم انبارداری سامانه انبارداری آنلاین سیستم انبار سامانه انبار سیستم انبار آنلاین سامانه انبار نرم افزار انبارداری آنلاین نرم افزار انبارداری انبارداری تحت وب سیستم انبار تحت وب سیستم مدیریت چند انبار کاردکس کالا کاردکس کالا در انبار طبقه بندی انبار مدیریت درخواست های PM کدینگ کالا مدیریت درخواست های کاردکس مالی کالا در انبار کاردکس مالی رسید انبار رسید ورود کالا به انبار حواله انبار حواله خروج کالا از انبار درخواست کالا از انبار ثبت درخواست از انبار درخواست خرید کالا ثبت درخواست خرید کالا درخواست بازگشت کالا بازگشت کالا به انبار انتقالی بین انبارها جابجائی کالا بین انبارها رسید انبار مستقیم ثبت کالا در انبار مستقیم موجودی کالا در انبار بروزرسانی خودکار موجودی کالا نقطه سفارش کالا نقطه سفارش نقطه سفارش کالا در انبار سیستم چند انباره مدیریت چند انبار سیستم تحت وب انبار انبار وب بیس حسابداری انبار جانمائی کالا در انبار افتتاح انبار
All Rights Reserved 2022 © OnlineWarehouse.ir
Designed & Developed by BSFE.ir